Kariera

Perfumiarz, czyli zawód do którego musisz mieć nosa

Perfumiarz, czyli zawód do którego musisz mieć nosa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Już od starożytności człowiekowi towarzyszą perfumy, Egipcjanie i Grecy traktowali perfumy jako zapach do ciała, oczywiście dla bogatych, ale również jako element kultu religijnego. W średniowieczu zwrócono również uwagę na walory lecznicze perfum. Jednak ogromny rozkwit przemysłu perfumowego i jego rozwój nastąpił w XVII wieku we Francji.

Perfumy można określić jako mieszaninę olejków eterycznych, substancji wzmacniających, substancji homogenizujących oraz rozpuszczalnika. Właśnie od składu tej mieszaniny, a zwłaszcza olejków eterycznych zależy jakość i nuta zapachowa perfum. Firmy produkujące perfumy prześcigają się w recepturach, które są oczywiście tajne i ich skład jest tajemnicą przedsiębiorstwa. osoby, które tworzą receptury perfum to właśnie perfumiarze, inaczej nazywani „nosami”. Nie są to tak jak projektanci mody, czy światowej klasy fryzjerzy znane osoby. Firmy perfumeryjne zazwyczaj promują tylko konkretny zapach, nazwę, ale nie twórcę nuty zapachowej.

Szkoły perfumiarzy

Przyszli perfumiarze kształcą się w szkołach, które istnieją przy firmach perfumeryjnych. Nauczycielami – mentorami są tam doświadczeni perfumiarze. W szkole adepci uczą się po pierwsze poznawania i zapamiętywania wielu tysięcy zapachów substancji, które są materiałami do produkcji perfum. Następnie poznają tajniki wpływu konkretnych substancji na efekt mieszaniny zapachowej, a potem już pozostaje nabycie doświadczenia w przewidywaniu efektów mieszania różnych substancji wzbogacone w intuicję i artystyczno-węchową wyobraźnię. Każda firma perfumeryjna posiada własną szkołę, a jej absolwenci początkowo odbywają staż w danej firmie, po czym są w niej zatrudniani. W Polsce jest tylko jedna szkoła perfumiarzy w Warszawie przy firmie Pollena – Aroma.

Umiejętności perfumiarzy

Nie jest to grupa zawodowa, która jest duża, jest to zawód dość zamknięty, niszowy, trochę snobistyczny, z dość dobrymi zarobkami. Powodzenie i mistrzostwo w zawodzie zależy od wielu czynników, głównie od pracowitości, wytrwałości i doskonałej pamięci węchowej. Ważna jest też intuicja, wyobraźnia, nowatorstwo, odwaga i umiejętność tworzenia. Oczywiście węch i jego doskonalenie jest bardzo istotne w tym zawodzie. Jako anegdota opowiadana jest historia, kiedy to od zegarmistrza odbierał zegarek perfumiarz i by sprawdzić czy został naprawiony powąchał go.

Proces powstawania nuty zapachowej

Praca perfumiarza wymaga wielkiej cierpliwości i wręcz doskonałości w tworzeniu. Często określa się tę grupę zawodową artystami – odkrywcami. Stworzenie nowej nuty zapachowej trwa miesiącami, a nieraz latami. Polega na pisaniu receptury, następnie na bazie niej tworzeniu mieszaniny, odczekaniu by mieszanina zbukietowała, czyli aby zapachy przenikły się nawzajem, a potem powtarzaniu tego algorytmu wielokrotnie, gdyż niezwykle rzadko zdarza się by pierwsze kompozycje były idealne. Często zdarza się, że kompozycję perfumiarz odkłada i powraca do niej po miesiącach, a nawet latach. Nieraz perfumiarze tworzą perfumy na zamówienie dla specjalnego klienta, czy firmy. W ostatnich latach modnym jest by firma kojarzyła nam się z jakimś zapachem. Oczywiście takie zamówienie to dość duży koszt. Cóż, jak widać w każdym zawodzie jest podobnie, perfumiarze muszą łączyć rzemiosło z artyzmem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*