Kariera

Jak zostać spedytorem?

Jak zostać spedytorem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Transport i spedycja to bardzo przyszłościowe branże, które mają bardzo pewną sytuację na rynku. Zawód spedytora daje sporą satysfakcję, ale to również ogromna odpowiedzialność. Jeśli zależy Ci na dobrej pozycji na rynku pracy, zarabiać całkiem niezłe kwoty oraz spełniać się w swoim zawodzie, spedytor to idealny zawód dla Ciebie. Radzimy, jak nim zostać. 

Edukacja na stanowisko spedytora

Swoją ścieżkę zawodową możesz wybrać już na etapie szkoły średniej. Technikum spedytorskie czy też logistyczne da Ci potrzebny zakres wiedzy i umiejętności, by zacząć pracę w tym zawodzie. To również otwarcie furtki do dalszej edukacji w branży spedytorskiej. Studia wyższe na kierunku logistyka czy jej pochodne to droga do szybkich awansów na wysokie stanowiska w firmie, w której rozpoczniesz pracę. Jeśli jesteś już po tych wyborach i masz za sobą inne studia, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć naukę w szkole policealnej lub na studiach podyplomowych. W tym zawodzie edukacja jest bardzo ważna, musisz posiadać wiedzę oraz kwalifikacje, których nie nabywa się znikąd. Na stronie https://edu.trans.eu/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Czym zajmuje się spedytor?

Spedytor zajmuje się głównie planowaniem załadunków i tras transportu produktów. To jednak nie wszystkie zadania, z którymi będziesz się mierzyć, jako logistyk. Do zadań spedytora należy także między innymi pozyskiwanie nowych klientów dla siebie i dla firmy oraz stałe monitorowanie zleceń, aby nie stracić zaufania stałych przewoźników. W pracy jako spedytor dużą wagę musisz przykładać do terminowości i punktualności, tym bardziej, kiedy w grę wchodzi na przykład transport żywności. To uciążliwe zwłaszcza wtedy, gdy Twoi kierowcy znajdują się w innej niż Twoja strefie czasowej, jednak jeśli dobrze zorganizujesz pracę i kontakt z klientami, szybko nauczysz się pracować w ten sposób. Logistyk zarządza także finansami, musi wiedzieć, czy dany załadunek i trasa są opłacalne i czy przez wysłanie kierowcy w dane miejsce nie sprawi, że firma będzie stratna. Spedytor jest jednak przede wszystkim koordynatorem. Musi organizować współpracę między wieloma członkami procesu, jakim jest transport towaru. 

fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Jakie cechy powinien mieć spedytor?

U logistyka oprócz umiejętności twardych niezwykle ważne są także kwalifikacje miękkie. Spedytor powinien być bardzo opanowanym człowiekiem, który potrafi powstrzymać w sobie silne emocje i rozwiązać nawet największy problem na trasie. Potrzebna jest także dokładność i skrupulatność oraz spostrzegawczość. Bez tych cech spedytor nie jest w stanie sprawnie zorganizować i przeprowadzić transportu z punktu A do punktu B. Od logistyka wymaga się również umiejętności pracy w zespole i zarządzania ludźmi, ponieważ jego praca to ciągła współpraca nie tylko z innymi spedytorami w firmie, lecz także z klientami i kierowcami, których obsługuje. Gdyby nie kwalifikacje miękkie, spedytorowi nie udałoby się z sukcesem wykonywać zadań. Kolejnymi ważnymi w tym zawodzie cechami jest odpowiedzialność i sumienność, ponieważ na barkach logistyka spoczywa ogromny ciężar powierzonego mu zadania. 

Praca spedytora jest bardzo satysfakcjonująca, ale może być także niezwykle stresująca i trudna. Zawód ten wymaga od Ciebie pewnych predyspozycji, takich jak odporność psychiczna, wewnętrzny spokój, odpowiedzialność oraz umiejętność współpracy. Jeśli interesuje Cię transport i cała branża logistyczna, nie bój się spróbować swoich sił, jako spedytor.

Zdjęcie główne: Halfpoint/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*