Dom

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Jak nawilżyć powietrze w domu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Suche powietrze w domu występuje najczęściej w okresie sezonu grzewczego i w upalne lato. Jest to duży problem dla alergików. W jaki sposób można nawilżać suche powietrze w domu?

Jaki wpływ na zdrowie ma suche powietrze w pomieszczeniu?

Suche powietrze wpływa nie tylko na komfort mieszkania, lecz również na zdrowie domowników. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić około 23 stopni Celsjusza przy wilgotności 40-60%. 

Zbyt suche powietrze w domu wysusza błony śluzowe oraz powoduje suchość skóry, co może doprowadzić do różnych zmian alergicznych naskórka. Wysuszenie błon śluzowych powoduje głównie drapanie w gardle, przyczyniając się do pojawienia się suchego kaszlu.

Zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza mogą być przyczyną przeziębienia lub innych infekcji. 

W jaki sposób można nawilżać pomieszczenie?

Suche powietrze można nawilżać w domu na kilka różnych sposobów:

Tani domowy sposób

Jednym z najtańszych sposobów na suche powietrze jest położenie mokrego ręcznika na kaloryfer. Wydaje się, iż mokre pranie również nawilży powietrze, a przy okazji dużo szybciej wyschnie – jednak może to być tylko połowiczny sukces, ponieważ zapach prania często podrażnia śluzówki nosa i gardła.

Drugim ekonomicznym domowym sposobem jest postawienie lub powieszenie naczynia z wodą (najlepiej kamionki, bądź metalowego pojemnika) bezpośrednio na kaloryferze. Niestety jest to metoda bardzo mało wydajna – parująca woda nawilża powietrze tylko w okolicy tego pojemnika. Dużo lepszym i nieco droższym rozwiązaniem jest elektryczny nawilżacz powietrza.

Elektryczne nawilżacze powietrza

Większość elektrycznych nawilżaczy powietrza posiada ciekawy design pasujący do każdego pomieszczenia, w którym się znajduje. W sprzedaży dostępne są różne modele nawilżaczy, które różnią się między sobą:

  • wyglądem,
  • pojemnością zbiornika na wodę,
  • wydajnością,
  • innymi funkcjami.
nawilżacz powietrza
Image from: pixabay.com

Najbardziej praktyczne są elektryczne nawilżacze powietrza z wbudowanym miernikiem poziomu wilgotności oraz funkcją automatycznego włączania się. Niektóre nawilżacze posiadają także funkcję oczyszczania powietrza i jonizacji. Wiele modeli tych urządzeń jest przydatne także do aromaterapii.

Cena elektrycznego nawilżacza powietrza zaczyna się od 100 zł – są to najprostsze urządzenia przeznaczone do małych pomieszczeń. Warto zainwestować kilkaset złotych na dobrej jakości urządzenie.

Pomocne rośliny doniczkowe

Niestety bardzo często zdarza się, że w pomieszczeniu, w którym przebywamy, nie ma możliwości otwarcia okna. W jaki sposób nawilżyć powietrze w takim miejscu?

Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umieszczenie w takim miejscu roślin doniczkowych, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej sprawdzą się do tego rośliny, które lubią stale wilgotne podłoże, są to m.in.:

  • szeflera,
  • bluszcz,
  • lipka,
  • paproć,
  • fikus,
  • chamedora,
  • skrzydłokwiat,
  • sansewieria.

Rośliny te świetnie nawilżają powietrze oraz usuwają toksyczne związki z powietrza. Wszystkie rośliny oprócz paproci są łatwe w hodowli domowej.

Chamedorę oraz Sansewilę mogą z powodzeniem uprawiać zapominalscy –  są to kwiaty z rodziny palmowców, które nie wymagają częstego podlewania.

Wybieraj prysznic zamiast wanny

Skóra może stawać się sucha z powodu zbyt małej wilgotności powietrza, nawet jeśli jest nawilżana odpowiednimi preparatami. Sucha skóra łuszczy się, swędzi i jest podatna na podrażnienia. Warto wtedy wybrać szybki prysznic, a następnie „natłuścić” skórę dobrej jakości balsamem zawierającym masło Shea, masło kakaowe lub oleje roślinne.

Pomiar wilgotności powietrza

Higrometr kosztuje tylko kilkanaście złotych, więc warto w niego zainwestować – wykazuje poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Aby wynik był miarodajny, należy ustawić urządzenie w optymalnym miejscu, z dala od źródeł ciepła.

Utrzymanie optymalnego nawilżenia pomieszczeń jest bardzo ważne dla zdrowia osób w nich przebywających. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*